Wzrost w największych gospodarkach wciąż pod presją, pomimo zawarcia wstępnej umowy handlowej
Osiągniecie pierwszej fazy umowy handlowej USA-Chiny redukuje obawy dotyczące negatywnego wpływu wojen handlowych na stan globalnej koniunktury. Niemniej spodziewamy się, że na początku bieżącego roku słabnąć będzie dynamika PKB w dwóch największych gospodarkach świata (USA i Chiny). Nowym źródłem ryzyka jest problem wykrytego w Chinach koronowirusa.
Polityki Fed i EBC w zawieszeniu
Deeskalacja napieć USA-Chiny zmniejszyła presję na dalsze obniżki stopy Fed. Bilans ryzyka dla zmian stóp w USA staje się bardziej zrównoważony. Podobnie szybko polityki nie zmieni Rada EBC pod kierownictwem nowej prezes Ch Lagarde. W najbliższych kwartałach EBC będzie skoncentrowany na rewizji strategii.
Jak trwałe będzie przyspieszenie krajowej inflacji?
Mocny wzrost inflacji był w Polsce jednym z głównych zaskoczeń na przełomie roku Pierwszy kwartał przyniesie dalsze nasilenie presji cenowej CPI będzie oscylować wyraźnie powyżej górnego przedziału odchyleń od celu RPP. Niemniej oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą ponowny spadek CPI, który będzie kończył rok w dopuszczalnym paśmie odchyleń.
RPP pozostanie mało wrażliwa na presję inflacyjną
W gronie RPP podwyższona inflacja będzie stymulować rozważania na temat podwyżki stopy referencyjnej NBP. Połączenie oczekiwań związanych z przejściowym charakterem silniejszej presji cenowej oraz z pogorszeniem krajowej koniunktury osłabi argumentację jastrzębiego skrzydła Rady i będzie skutkować dalszą stabilizacją stopy referencyjnej.
Perspektywy FI i FX
Pojawienie się koronowirusa w Chinach przełożyło się na silną awersję do ryzyka, która wspierała wycenę bezpiecznych obligacji Choć problem może być przejściowy, to uważamy, że niższe poziomy rentowności na rynkach bazowych, jak i w kraju, mogą utrzymać się dłużej.
Progonozy na najbliższe kwartały
Tabele z aktualnymi prognozami parametrów makro oraz rynków finansowych na najbliższe kwartały.