Przez koronawirusa 60 proc. firm ograniczyło skalę działalności, a co trzecia firma zredukowała zatrudnienie. W związku z trudną sytuacją ponad połowa (56,9 proc.) MŚP już korzysta z narzędzi tarczy a 60 proc. zamierza z niej skorzystać lub kontynuować korzystanie.
- Ograniczenie skali działalności dotknęło 60 proc. badanych firm, a przychody nie spadły jedynie w co szóstym przedsiębiorstwie.
- Co trzecia firma zredukowała zatrudnienie, a skala zwolnień w MŚP mogła sięgnąć do 8 maja poziom ok. 500 tysięcy osób. Tempo redukcji zatrudnienia w kolejnych tygodniach nie powinno już tak szybko wzrastać.
- Ponad 97 proc. przedsiębiorców zna przynajmniej ogólne założenia tarczy antykryzysowej.
- Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z tarczy antykryzysowej – obecnie 56,9% MŚP.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie i Londynie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.