W tym roku inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa planuje 61 proc. mikro i małych firm oraz 74 proc. firm średnich. Jednak wg. innych danych, zaczerpniętych z raportu Centrum Badań Marketingowych Indicator[1], przedsiębiorcy coraz gorzej oceniają warunki wspierania ich działalności. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) chcąc poprawić warunki finansowania MŚP wprowadził zmiany do programu gwarancji de minimis. Modyfikacje są odpowiedzią na ostatnie trendy: zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów, wzrost marży kredytowej, zmniejszenie maksymalnej kwoty kredytu i maksymalnego okresu kredytowego.
[1] https://alebank.pl/wp-content/uploads/2019/07/Raport-2019-Polscy-przedsi%C4%99biorcy-o-us%C5%82ugach-bankowych_ZBP_INDICATOR.pdf

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne - pierwsze z nich uruchomił w Brukseli. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.