Konflikt handlowy źródłem zmiany polityki FOMC
Konflikt USA-Chiny rodzi obawy o przyszyły stan globalnej koniunktury, a także rozbudza oczekiwania dotyczące luzowania polityki monetarnej w USA. FOMC jest postawiony pod silną presją nie tylko rynkową, lecz także polityczną, związaną z krytyką ze strony D. Trumpa. Wiele wskazuje, że Komitet ulegnie presji i zetnie stopy procentowe, pomimo wciąż solidnych danych makro.
Sygnały spowolnienia w Chinach
Napięcia na linii USA-Chiny są zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w Państwie Środka. Wpływają one na osłabienie eksportu oraz pogorszenie klimatu inwestycyjnego. Wiele wskazuje, że Chiny już teraz odczuwają pierwsze skutki konfliktu handlowego. Rośnie więc ryzyko gwałtowniejszego wyhamowania wzrostu w Państwie Środka.
Strefa euro bez oznak poprawy
Pierwsze miesiące roku przyniosły pogorszenie odczytów makro oraz indeksów koniunktury ze strefy euro. Problemy ma przede wszystkim uzależniona od eksportu gospodarka niemiecka. Nawet jeśli EBC sprosta rozbudzonym oczekiwaniom na luzowanie monetarne, to i tak istotnie nie poprawi koniunktury. Trudno liczyć też na rozluźnienie polityki fiskalnej zwłaszcza, że dotycząca jej dyskusja utrudniona jest przez napięcia na linii KE-Włochy.
Polska gospodarka wciąż na ścieżce szybkiego wzrostu
Niekorzystne uwarunkowania za granicą nie przekładają się na kondycję krajowej gospodarki. Eksport zaskakuje silnym wzrostem, pomimo słabych wyników niemieckiej gospodarki. Towarzyszy temu zdecydowane przyspieszenie inwestycji. Dobra kondycja rynku pracy połączona z polityką fiskalną powoduje, że solidny wzrost konsumpcji jest niezagrożony.
Perspektywy FI i FX
Napięcia w relacjach pomiędzy największymi mocarstwami są głównym determinantem zmian wyceny na rynkach FI. Wyzwalają one korekty polityk monetarnych najważniejszych banków centralnych. Te uwarunkowania zewnętrzne, połączone z dobrymi wynikami polskiej gospodarki oraz perspektywą stabilizacji stopy referencyjnej, są korzystne dla wyceny polskiego długu. Natomiast na FX oczekiwanie na luzowanie polityki monetarnej w USA daje szanse na osłabienie dolara. Towarzyszy temu lekkie umocnienie złotego wobec euro.
Tabele z prognozami
Prognozy parametrów makro oraz wskaźników rynków finansowych.