Raport Banku Gospodarstwa Krajowego
Zmniejszenie luki finansowej, czyli ułatwienie mikro, małym i średnim firmom dostępu do finansowania, zwiększanie zatrudnienia oraz poprawa pozycji rynkowej przedsiębiorstw, które skorzystały ze wsparcia – to efekty „Programu gwarancji de minimis” realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Od 2013 roku, czyli od początku trwania programu, gwarancje de minimis wygenerowały ponad 29 mld zł dodatkowego kredytu dla firm i przełożyły się na utrzymanie lub utworzenie 200 tys. miejsc pracy – wynika z raportu przygotowanego przez BGK.
Efekty w skali makro
Zmniejszenie luki finansowej
Stabilizacja sytuacji finansowej i rozwój firm korzystających z gwarancji de minimis
Odpowiedź na potrzeby oraz słabości firm ze zróżnicowanego sektora MŚP
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju.
Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne - pierwsze z nich uruchomił w Brukseli.
BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.