Odpowiedzialne prowadzenie biznesu i odpowiedzialne relacje z otoczeniem społecznym, zarządzanie pozytywnym wpływem, również wpływem na środowisko – to niektóre z kategorii docenionych w działaniach Banku Gospodarstwa Krajowego przez kapitułę XII. edycji rankingu CSR. W tym roku BGK znalazł się na pozycji 9. awansując z 40.
Ponowne ugruntowanie kultury odpowiedzialności społecznej w misji BGK potwierdził doroczny ranking CSR firm. Bank z pozycji 40. awansował do pierwszej dziesiątki i znalazł się w tym roku na 9. miejscu. W branży finansowej zajął 5. pozycję.
Fundamentem tej zmiany jest nowa strategia BGK na lata 2017-2020 przyjęta wiosną 2017 r. przez nowy zarząd Banku Gospodarstwa Krajowego, kierowany przez prezes Beatę Daszyńską–Muzyczka. Sztandarowym projektem towarzyszącym nowej strategii jest „Transformacja kulturowa”. Projekt został zaplanowany na wiele lat i duży nacisk kładzie m.in. na aktywizację postawy odpowiedzialności.
Jesteśmy dumni z tak dobrych wyników. To efekt wdrażanych w 2017 r. przez zarząd i pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego zmian, które doceniła Kapituła – powiedziała Izabela Mościcka, dyrektor Departamentu Komunikacji BGK. Miejsce w TOP10 firm odpowiedzialnych w Polsce traktujemy również jako zobowiązanie do dalszego doskonalenia. Mamy nadzieję na jeszcze wyższą lokatę w kolejnej edycji rankingu. Jesteśmy zaangażowanym zespołem profesjonalistów, który dzięki swojej pracy zmienia Polskę na lepsze – dodała dyrektor Mościcka.
Ranking ocenia jakość systemu zarządzania odpowiedzialnością społeczną biznesu spółek działających w Polsce. Umożliwia firmom wiarygodną ocenę swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój. W tej edycji w szczególności oceniano realizację polityki zrównoważonego rozwoju, zarządzanie pozytywnym wpływem, odpowiedzialne prowadzenie biznesu, relacje z interesariuszami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz z otoczeniem społecznym, a także jakość życia zawodowego, rozwój społeczny i wpływ na środowisko. We wszystkich kategoriach BGK został oceniony wysoko, ale aż 190 punktów otrzymał za odpowiedzialne prowadzenie biznesu, tracąc w stosunku do liderów zaledwie 10 punktów. Łączny wynik BGK to 410 punktów (lider otrzymał ich 500).
Pytania i metodologię XII. edycji rankingu CSR firm stworzyli profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, dziennikarz. Partnerami merytorycznymi są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Global Compact Network Poland. Za weryfikację odpowiadała w tym roku firma Deloitte, zaś partnerem medialnym był Dziennik Gazeta Prawna.
Rozwiązania działajce w BGK zostały docenił również przez rynek pracy. Swój ranking na najbardziej pożądanych pracodawców opublikował Antal Polska – agencja specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menadżerów. Ankietowani stworzyli listę najbardziej pożądanych pracodawców. Spośród banków BGK był trzecim najczęściej wskazywanym.
O wzmacnianiu kultury odpowiedzialności społecznej w BGK świadczy także przystąpienie banku do partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce pod egidą ONZ. To platforma na rzecz partnerskiej współpracy pomiędzy sektorami. W ten sposób przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych i rządu wspierają założenia Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, opracowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Agenda wyznacza plan działań dla instytucji i państw zmierzający do poprawy dla świata do 2030 roku, zakładając między innymi eliminację ubóstwa oraz godne życia dla wszystkich.
