Gwarancje de minimis od ponad 10 lat wspierają polskich przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich firm. Pomagają im zarówno w czasie kryzysu, jak i stabilnej koniunktury gospodarczej. MŚP, wśród zalet gwarancji wymieniają: poprawę płynności finansowej, nowe i zachowane miejsca pracy, a także innowacyjne inwestycje. Do końca września 263 tys. firm zabezpieczyło swoje kredyty na kwotę ponad 294,3 mld zł.
Gwarancje de minimis – opinie przedsiębiorców
Przedsiębiorczość jest siłą napędową innowacji i postępu technologicznego, stanowi kluczowy element wzrostu konkurencyjności gospodarki. Nowe produkty i usługi dynamizują rynek i tym samym stymulują wzrost gospodarczy, co przekłada się na nowe miejsca pracy i dobrobyt społeczny. Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera przedsiębiorców na wielu płaszczyznach. Dzięki gwarancjom de minimis firmy mogą się rozwijać i wzmacniać swoją konkurencyjność. Skuteczność gwarancji potwierdzają zarówno wyniki corocznych badań, liczby, jak i opinie przedsiębiorców – w ciągu ponad 10 lat 263 tys. firm zabezpieczyło swoje kredyty na kwotę 294,3 mld zł
mówi Mateusz Olszak, dyrektor programu Rozwój przedsiębiorczości w Banku Gospodarstwa Krajowego

Gwarancje de minimis – korzyści gospodarcze
Gwarancje de minimis przynoszą wymierne korzyści całej gospodarce. Potwierdzają to wyniki badań ,,Efekty programu gwarancji de minimis”, które od początku programu prowadzimy w Departamencie Badań i Analiz BGK. Zwiększony odsetek odbiorców gwarancji, jaki odnotowaliśmy w 2022 r. utrzymuje się do dziś. Są to przedsiębiorcy, którzy bez naszego wsparcia nie otrzymaliby finansowania lub otrzymaliby je na gorszych warunkach. Ten wzrost popularności gwarancji wynika po części z preferencyjnych warunków udzielania gwarancji, które będą obowiązywać do końca 2023 r.
mówi Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK
