Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę dot. finansowania w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.
Z całą pewnością można powiedzieć, że Województwo Zachodniopomorskie jest pionierem we wdrażaniu zwrotnych instrumentów w Polsce – pożyczek na preferencyjnych warunkach, poręczeń finansowych i wejść kapitałowych. Początki nie były łatwe, ale ten mechanizm sprawdził się. Instrumenty zwrotne na trwale wpisały się w obraz naszej gospodarki i będzie można z nich korzystać także w perspektywie finansowej 2021-2027.
Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Bank Gospodarstwa Krajowego ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu Funduszami Europejskimi – z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego współpracujemy już od 2009 roku. Cieszymy się, że po raz kolejny zostaliśmy obdarzeni zaufaniem. Za pośrednictwem BGK, do zachodniopomorskich przedsiębiorców trafiło 515 mln zł ze środków RPO Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Pożyczki wsparły 1913 firm i pozwoliły utworzyć 259 działalności gospodarczych.
Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK
Preferencyjne pożyczki – na jaki cel?
Od kiedy będzie można ubiegać się o pożyczkę?
Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.