Największe banki i instytucje rozwoju w Unii Europejskiej, w tym Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), uzgodniły na zebraniu w Madrycie (20 lipca 2023 r.), że będą kontynuować rozpoczętą w 2019 r. wspólną inicjatywę na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE – Joint Initiative on Circular Economy) po 2023 r.
Niektóre z ostatnio wspieranych firm i projektów to:
- Elemental – holding recyklingowy. Polska grupa odzyskuje rzadkie metale o strategicznym znaczeniu dla przemysłu w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Jest to lider w przetwarzaniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, autokatalizatorów, płytek drukowanych i metali nieżelaznych. Grupa posiada swoje spółki w 15 krajach, działając jednocześnie na blisko 40 rynkach. Elemental Holding należy do elitarnej grupy europejskich podmiotów notyfikowanych przez Komisję Europejską w strukturze europejskiej polityki przemysłowej, której ambicją jest stworzenie zrównoważonego łańcucha wartości w zakresie mobilności w UE.
- Essity to grupa z siedzibą w Mannheim, działająca w branży higieny i zdrowia, produkująca papier toaletowy ze słomy. Dąży do zmniejszenia emisji CO2 o co najmniej 35% do 2030 roku. Rezygnacja z drewna zapewnia lepszą efektywność wykorzystania zasobów i energii, a także krótsze odległości transportu. Proces ten nie tylko umożliwia oszczędzanie zasobów, lecz również jest bardziej energooszczędny, co pozwala zaoszczędzić około 10 tys. ton CO2 rocznie.
- Carbios to francuska firma biotechnologiczna, która opracowuje i uprzemysławia rozwiązania biologiczne w celu zmiany cyklu życia tworzyw sztucznych i tekstyliów. Jej dwie przełomowe technologie: biorecyklingu PET (politereftalanu etylenu) i biodegradacji PLA (kwasu polimlekowego) są prowadzone na skalę przemysłową i komercyjną. Firma otrzymała pożyczki na innowacje od Bpifrance.
- Saviola Holding, włoska firma, która uczestniczy w gospodarce o obiegu zamkniętym poprzez produkcję płyt wiórowych i mebli z drewna pochodzącego z recyklingu. Skrzynie, palety, wyrzucone meble i odpady zielone trafiają na teren firmy Saviola, gdzie są czyszczone, rozkładane i prasowane. Dzięki temu powstają nowe panele drewniane, pochodzące w 100% z recyklingu. Każdego roku produkty wytwarzane przez firmę pozwalają zachować prawie 3 miliony drzew.
- Humana Fundación Pueblo para Pueblo przyczynia się do ochrony środowiska poprzez ponowne wykorzystanie wyrobów włókienniczych. Organizacja wspiera również międzynarodowe inicjatywy współpracy na rzecz rozwoju w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji, a także lokalne programy wsparcia, edukacji i rolnictwa miejskiego w Hiszpanii.
- Aquafil jest globalnym producentem włókien i polimerów poliamidowych z siedzibą we Włoszech. Badania prowadzone przez firmę koncentrują się na poszukiwaniu nowych materiałów, technologii i inicjatyw z obszaru innowacji produktowych. Pozwala to rozpocząć produkcję nylonu z regenerowanego kaprolaktamu i opracować nylon wykonany z materiałów odnawialnych zamiast ze źródeł kopalnych. Tak jest w przypadku Econyl, nici nylonowej wykonanej z przetworzonych sieci rybackich, skrawków tkanin syntetycznych i odpadów przemysłowych z tworzyw sztucznych. Nić jest wykorzystywana jako surowiec do produkcji odzieży, w tym znanych marek.
Projekty związane z gospodarką o obiegu zamkniętym mają duży wpływ na zrównoważony rozwój, a inicjatywa JICE wykonuje niesamowitą pracę, aby takie projekty mobilizować. Jesteśmy otwarci na nowych partnerów i członków inicjatywy, chcemy dzielić się naszą wiedzą i zwiększać skalę rozwiązań gospodarki cyrkularnej.
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, jedyna taka instytucja w Polsce. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.
Caisse des Dépôts (CDC) i jej spółki zależne tworzą publiczną grupę inwestorów długoterminowych działających na rzecz ogólnego interesu i rozwoju gospodarczego lokalnych obszarów. Grupa łączy w sobie pięć obszarów specjalizacji: emerytury i szkolenia zawodowe, zarządzanie aktywami, monitorowanie spółek zależnych i udziałów strategicznych, finansowanie działalności (z Bpifrance) i Banque des Territoires.
Cassa Depositi e Prestiti (CDP) to Krajowa Instytucja Wsparcia, która zapewnia wsparcie dla włoskiej gospodarki od 1850 roku. Głównym celem CDP jest przyspieszenie rozwoju przemysłowego i infrastrukturalnego Włoch w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego i społecznego tego kraju. CDP koncentruje swoje działania na zrównoważonym rozwoju na poziomie lokalnym poprzez wspieranie innowacji i rozwoju włoskich przedsiębiorstw, również na arenie międzynarodowej. Instytucja współpracuje z władzami lokalnymi w obszarze finansowania i doradztwa w celu tworzenia infrastruktury i udoskonalania usług o wartości publicznej. CDP aktywnie uczestniczy również w międzynarodowych inicjatywach współpracy w celu realizacji projektów w krajach rozwijających się i na rynkach wschodzących.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) to udzielająca długoterminowych pożyczek instytucja Unii Europejskiej, której właścicielami są państwa członkowskie UE. Bank udostępnia długoterminowe finansowanie inwestycji mających duże szanse powodzenia, aby wspierać cele polityki UE.
Instituto de Crédito Oficial (ICO) jest korporacyjnym podmiotem państwowym powiązanym z hiszpańskim Ministerstwem Spraw Gospodarczych i Transformacji Cyfrowej. ICO stało się punktem odniesienia w finansowaniu zarówno MŚP, jak i dużych projektów inwestycyjnych. ICO przyczynia się do zrównoważonego wzrostu poprzez promowanie tych rodzajów działalności gospodarczej, które ze względu na swoje znaczenie społeczne, kulturowe, innowacyjne lub środowiskowe zasługują na promocję i rozwój.
KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) jest jednym z wiodących banków rozwoju na świecie. Od 1948 roku KfW angażuje się w poprawianie ekonomicznych, społecznych i ekologicznych warunków życia na całym świecie w imieniu Republiki Federalnej Niemiec i krajów związkowych. W tym celu w samym 2022 r. bank przekazał fundusze o łącznej wartości 166,9 mld EUR, z czego 60,5 mld EUR (36%) wydano na działania związane z ochroną klimatu i środowiska.