Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK otrzymała z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy nominację na Ambasadora - specjalnego przedstawiciela Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do spraw Inicjatywy Trójmorza. To pierwsze takie wyróżnienie w Polsce i uhonorowanie rosnącego zaangażowania polskiego banku rozwoju w działania na arenie międzynarodowej.
To ogromny zaszczyt i wyróżnienie otrzymać nominację na Ambasadora - specjalnego przedstawiciela Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do spraw Inicjatywy Trójmorza. Przyjmuję ją z dumą i odpowiedzialnością. W ostatnich latach region Trójmorza stał się bardzo istotnym punktem na politycznej i gospodarczej mapie świata. Jako polski bank rozwoju od samego początku wspieraliśmy tę inicjatywę i zaangażowaliśmy się w nią między innymi poprzez Fundusz Trójmorza. Dzięki realizowanym inwestycjom usprawniamy łączność – transportową, energetyczną i cyfrową – między krajami naszego regionu. Dostrzegam ogromny, wieloaspektowy potencjał tej części Europy, ze strategiczną rolą Polski
- mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Ambasador – specjalny przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do zadań z zakresu polityki zagranicznej jest ustanawiany na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 406). Ambasador – specjalny przedstawiciel Prezydenta RP nie wchodzi w skład służby zagranicznej.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to polski bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. BGK aktywnie wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą.
Całkowita wartość obrotu handlowego wszystkich krajów regionu Trójmorza to ponad 225 mld EUR. Trójmorze generuje ok. 20 proc. PKB całej unijnej wspólnoty. Teren Trójmorza o powierzchni 1,2 mln km2 zamieszkuje 111 mln ludzi, czyli około 1/4 populacji całej UE. Fundusz Trójmorza inwestuje w przedsięwzięcia infrastrukturalne w regionie Trójmorza w trzech obszarach – transporcie, technologiach cyfrowych i energetyce. Obok zacieśnienia współpracy oraz poprawy infrastruktury w regionie, celem Funduszu jest także przyniesienie zysku jego inwestorom. Za inwestycje Funduszu odpowiadają profesjonalne i niezależne podmioty.