Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przystąpił do JEFIC (Joint European Financiers for International Cooperation) - platformy wymiany wiedzy i współpracy międzynarodowej na temat pomocy rozwojowej. Polski bank rozwoju chce wzmocnić swoje kompetencje dotyczące pomocy rozwojowej.
Nasze zaangażowanie w pomoc rozwojową to decyzja strategiczna. Zaczęliśmy w ubiegłym roku, gdy wspólnie z Komisją Europejską sfinansowaliśmy pomoc humanitarną dla pogrążonej w wojnie Ukrainy. W tym roku poszliśmy o krok dalej - wspólnie z Komisją Europejską i ukraińskim KredoBankiem zabezpieczamy kredyty ukraińskich firm – mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.
Nasz udział w platformie to wiele korzyści. Jeden wspólny głos kilku instytucji rozwoju będzie lepiej słyszany w unijnych kręgach. Łącząc nasze doświadczenia, łatwiej jest wypracowywać wspólne stanowisko do Komisji Europejskiej w tematach istotnych dla współpracy rozwojowej. Dla BGK platforma jest także miejscem, w którym możemy pogłębiać swoją wiedzę i szukać nowych rozwiązań. – dodaje Tomasz Robaczyński.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.