Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowę z Bankiem Pekao S.A. otwierającą drogę do uruchomienia programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Bank Pekao dzięki zawartej z BGK umowie, ma możliwość w ustalonym przez siebie terminie poszerzyć ofertę o kredyty mieszkaniowe z gwarancją wkładu własnego z opcją spłaty rodzinnej.
Gwarancje wkładu własnego są elementem programu Mieszkanie bez wkładu własnego, który przygotowaliśmy z myślą o wspieraniu dążenia Polaków do realizacji marzeń o własnych czterech kątach. Jego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla obywateli. Pomogą im w tym rozwiązania programu, które ułatwią zakup mieszkania lub budowę domu, a także z wesprą w spłacie tego kredytu, w przypadku powiększenia rodziny. Z Programu skorzystają osoby, które mają zdolność kredytową, ale nie mają środków na wkład własny. Pracujemy również nad rozszerzeniem programu, tak aby mogły z niego skorzystać również te osoby, które posiadają środki na wkład własny.
Mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Zawarcie umowy przez BGK z pierwszym bankiem to jeden z etapów na drodze do pełnego wdrożenia programu w sieciach placówek bankowych i w systemach informatycznych banków kredytujących. Dla klientów banków ważne jest to, że wszystkie formalności dotyczące gwarancji wkładu własnego oraz spłaty rodzinnej załatwią w banku kredytującym. Trwa proces podpisywania umów z kolejnymi bankami. Informacje na temat banków w których dostępna jest gwarancja, będziemy publikować na naszej stronie internetowej.
Mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.
Obserwujemy wyzwania rynkowe, rozpoczęliśmy już prace nad zmianami do ustawy, które ulepszą program i dostosują go do aktualnej sytuacji. Pozwoli to większej liczbie zainteresowanych skorzystać z kredytu.
Dodaje wiceminister Piotr Uściński z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
BGK a gwarancje wkładu własnego i spłata rodzinna
Bank kredytujący, czyli jak to działa?
Cieszy mnie, że Bank Pekao jest pierwszym bankiem w Polsce, który podpisuje umowę przystąpienia do tego ważnego programu. Aktywnie przygotowujemy się do tego, żeby możliwie jak najszybciej w naszej ofercie pojawiły się gwarancje wkładu własnego BGK do kredytów hipotecznych. Mamy nadzieję, że dzięki tym rozwiązaniom znacznie więcej osób będzie mogło skorzystać z oferty kredytowej i kupić mieszkanie.
Mówi Wojciech Werochowski, wiceprezes Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.