„Łączymy się w tych trudnych chwilach z Chorwatami i podęliśmy realne działania pomocowe. Pieniądze pomogą Chorwatom w odbudowie miejsc, które najmocniej ucierpiały w trzęsieniach ziemi. Wsparcie z polskiego banku rozwoju BGK jest wyrazem dobrej współpracy sąsiedzkiej i trójmorskiej z Chorwacją. Solidarność między krajami, szczególnie w tak trudnych czasach, jest podstawą budowania bliskich więzi regionalnych nie tylko na poziomie gospodarczym, ale również społecznym. Z Chorwacją, w tym z bankiem rozwoju HBOR, łączą nas szczególne stosunki ze względu na bliską współpracę obu krajów i banków w Inicjatywie Trójmorza i w Funduszu Trójmorza” – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza.
29 grudnia doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się 50 km od Zagrzebia. Zginęło co najmniej 7 osób, setki zostało rannych, a tysiące straciło domy i mieszkania. Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii kraju. Do kolejnego trzęsienia w Chorwacji doszło również w styczniu 2021 r., a wcześniej w marcu 2020 r.
„W imieniu ambasady Republiki Chorwacji chciałabym złożyć podziękowania dla Banku Gospodarstwa Krajowego za solidarność i hojną pomoc przesłaną za pośrednictwem Chorwackiego Banku Odbudowy i Rozwoju HBOR. W swoich licznych inicjatywach polskie instytucje i obywatele polscy okazywali wielką solidarność z miastami Petrinja i Sisak oraz wszystkimi obywatelami Chorwacji dotkniętymi niszczycielskim trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Chorwację 29 grudnia ubiegłego roku” – dodał Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce.
Swoją pomoc zaoferowała Chorwacji m.in. Komisja Europejska, kraje unijne oraz państwa spoza UE. BGK zachęca inne polskie firmy do wsparcia wysiłków Chorwatów w odbudowie miejsc najmocniej dotkniętych kataklizmem.
Pomysłodawcą Inicjatywy Trójmorza byli w 2015 r. prezydenci Polski Andrzej Duda oraz prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. W zeszłym roku Chorwacja oficjalnie ogłosiła również deklarację przystąpienia do Funduszu Trójmorza, którego inicjatorem, współzałożycielem i głównym udziałowcem jest BGK. Chorwacja, poprzez swój bank rozwoju HBOR, od samego początku aktywnie bierze udział w pracach związanych z powołaniem i działaniem funduszu.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.