Historia gospodarcza w pigułce. BGK zaprasza na plac Piłsudskiego
Kopiuj tekst

Historia gospodarcza w pigułce. BGK zaprasza na plac Piłsudskiego

Bank Gospodarstwa Krajowego dołączy do grona firm prezentujących swój dorobek podczas Polskiej Wystawy Gospodarczej w roku 2018. W dniach 22-28 października w pawilonie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie będzie można zapoznać się z historią kluczowych inwestycji BGK w II RP. Jest to jednocześnie zapowiedź wystawy multimedialnej „Historia. Wizja. Rozwój”, która zostanie uruchomiona w siedzibie banku na początku listopada. 

Pawilon Polskiej Wystawy Gospodarczej przez miesiąc gościł polskie firmy – wielkie i małe, stawiające pierwsze kroki na rynku i te z wieloletnią tradycją, reprezentujące rozmaite branże. Były one skupione w pięciu przestrzeniach wystawowych, odzwierciedlających pojęcia istotne dla polskiej gospodarki:  Rozwój, Kreatywność, Solidarność, Nowe Technologie i Przyszłe Pokolenia. Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach przestrzeni „Rozwój” przedstawi w pigułce historię swoich trzech głównych przedwojennych przedsięwzięć – budowy portu w Gdyni i zakładów chemicznych w Mościcach oraz realizacji osiedla mieszkaniowego na warszawskim Kole.
- Fakt, iż mogliśmy stać się częścią Polskiej Wystawy Gospodarczej, to dla nas duże wyróżnienie – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. – Pokazujemy na niej, jak wielki był wkład BGK zarówno w życie gospodarcze, jak i społeczne Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego. To doświadczenie i wieloletnie dziedzictwo pozwala nam skutecznie wspierać gospodarkę w dzisiejszym świecie pełnym wyzwań. Udział w tym prestiżowym projekcie - zainicjowanym przez Prezydenta RP - traktujemy jako docenienie nie tylko historycznych osiągnięć, ale także naszej współczesnej roli, która wciąż rośnie.
Ekspozycja BGK w pawilonie PWG potrwa tydzień (22-28 października) i będzie zwieńczeniem tegorocznej edycji wydarzenia, które w drugiej połowie 2019 roku w nowej odsłonie pojawi się na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. Natomiast 10 listopada w siedzibie banku w Al. Jerozolimskich publiczności zostanie udostępniona wystawa „Historia. Wizja. Rozwój”, która przedstawi niemal stuletnie dzieje banku: począwszy od jego założenia, poprzez kluczowe inwestycje, zaangażowanie w kulturę i sprawy społeczne, na życiu pracowników kończąc. Fascynująca historia, spleciona z losami Polski, która dopiero co odzyskała niepodległość, a następnie odbudowywała swoją państwowość i pozycję w świecie, zostanie opowiedziana zarówno za pomocą licznych multimediów, jak i artefaktów i rekwizytów z epoki. Wystawa będzie czynna do końca 2018 roku, wstęp na nią będzie wolny.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju.

Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 roku rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne - pierwsze z nich uruchomił w Brukseli.

BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń  i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

28 września na pl. Piłsudskiego w Warszawie Para Prezydencka otworzyła ekspozycję zapowiadającą Polską Wystawę Gospodarczą. Celem PWG jest przybliżenie osiągnięć ostatniego 100-lecia polskiej gospodarki szerokiemu gronu odbiorców, propagowanie patriotyzmu gospodarczego oraz wzbudzenie poczucia dumy i szacunku dla efektów pracy pokoleń Rodaków.

Podczas tegorocznej odsłony PWG na zwiedzających czeka pawilon wystawowy oraz ekspozycja plenerowa. W pawilonie do dyspozycji gości są m.in. stanowiska rozszerzonej rzeczywistości (AR), interaktywne lustra czy stoiska edukacyjne, które dostarczają wielu ciekawych informacji na temat polskiej historii gospodarczej od 1918 roku do czasów współczesnych. Na wystawie prezentowanych jest ponad 100 polskich firm, w tym na wystawie plenerowej 25, które od ponad 100 lat wpisują się w krajobraz gospodarczy Polski. Przez cały miesiąc PWG towarzyszyły różnorodne wydarzenia, m.in. liczne warsztaty tematyczne zorganizowane przez partnerów projektu, tj. Narodowy Bank Polski, Instytut Lotnictwa, Zortrax, Photon, ACR Systems, Spice Gears, SM Jana, Fabryka Porcelany w Ćmielowie, Kopalnia Soli w Wieliczce, zakład fotograficzny Foto Buzek-Garzyński, Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego i Podkarpacki Urząd Marszałkowski.

Tegoroczna ekspozycja jest jednocześnie zapowiedzią głównej odsłony wydarzenia, którą będzie można zobaczyć na błoniach PGE Narodowego w Warszawie w połowie 2019 roku

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.