Za nami Forum Dialogu Mieszkaniowego

Za nami Forum Dialogu Mieszkaniowego

Opublikowany

Zakończyło się Forum Dialogu Mieszkaniowego, organizowane na Stadionie Narodowym przez Bank Gospodarstwa Krajowego i BGK Nieruchomości. W dyskusjach wzięły udział wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój mieszkalnictwa w Polsce, od firm deweloperskich i wykonawczych, urbanistów, architektów, spółek komunalnych, instytucji finansowych, przedstawicieli trzeciego sektora po samorządy i przedstawicieli rządu. W trakcie forum odbyła się też debata z udziałem członków Rady Mieszkalnictwa przy Prezesie Rady Ministrów
Forum otworzył wicepremier Piotr Gliński, minister kultury. W forum wzięli też udział minister środowiska Henryk Kowalczyk,minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski, a także wiceministrowie Leszek Skiba z Ministerstwa Finansów, Bartosz Marczuk z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Artur Soboń z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Na forum pojawiło się ponad 500. Byli to członkowie organizacji branżowych, deweloperzy, architekci, urbaniści, samorządowcy,przedstawiciele administracji publicznej i władz państwowych. W trakcie forum powstały grupy eksperckie, które będą pełnić funkcje doradcze Rady Mieszkalnictwa przy Prezesie Rady Ministrów.
Zgromadzeni eksperci rozmawiali o dostosowaniu rynku mieszkaniowego do potrzeb różnych grup społecznych, nowych terenach na inwestycje mieszkaniowe, zasobach osobowych w sektorze budowalnym, poprawie estetyki inwestycji mieszkaniowych i zrównoważonym rozwoju miasta. Dużo miejsca poświęcono projektom ustaw, które zostały ostatnio przyjęte przez Radę Ministrów: specustawie mieszkaniowej i „Mieszkaniu na Start”, czyli programie dopłat do czynszu.
Interwencja państwa na rynku mieszkaniowym jest niezbędna – podkreślał Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Wprowadzamy nowe regulacje prawne, które służą nie tylko uproszczeniu i przyspieszeniu procesu budowlanego, ale także wprowadzą nowe standardy inwestycji mieszkaniowych. Chcemy, by ich przyszłym mieszkańcom żyło się lepiej. Mieszkania będą powstawać blisko szkół, przedszkoli, komunikacji publicznej i miejsc rekreacji. To sprawi, że osiedla będą spójne, a to z kolei umożliwi zrównoważony rozwój miast. Realnym wsparciem będzie także finansowa pomoc państwa w pierwszych latach najmu, która wielu rodzinom ułatwi decyzję o samodzielnym mieszkaniu i zabezpieczy w przypadku chwilowych trudności z zapłatą czynszu.
Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka wskazywała na kluczową rolę gmin w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce.
Mieszkania same się nie budują. Wszyscy, którzy pojawili się na forum, mają wpływ na rozwój mieszkalnictwa i ważną rolę do odegrania. Celem Mieszkania Plus nie jest zastąpienie spółdzielni mieszkaniowych czy deweloperów. Rząd daje systemowe rozwiązania, które uzupełniają lukę mieszkaniową. Są to rozwiązania legislacyjne, finansowe, architektoniczno-technologiczne oraz wsparcie merytoryczne – stwierdziła prezes BGK.
Mieszkanie Plus wszystkim podmiotom odpowiedzialnym za rozwój mieszkalnictwa w Polsce daje rozmaite rozwiązania. Są to: rozwiązania finansowe, legislacyjne, technologiczne oraz wsparcie merytoryczne. Dlatego podstawą w relacjach między wszystkimi uczestnikami tego rynku jest i zawsze musi być rozmowa oraz pełne zrozumienie – zrozumienie potrzeb i zrozumienie możliwości. Strona rządowa pokazuje, ile i jakie możliwości mieszczą się w Mieszkaniu Plus, a każdy, kto ten rynek buduje, wybiera to rozwiązanie, które najlepiej odpowiadana na jego potrzeby.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Mieszkania czynszowe ze źródłem korzystnego refinansowania z Banku Rozwoju Rady Europy.

temu

BGK pozyskał korzystne źródło refinansowania programu Społecznego Budownictwa Czynszowego – 800 milionów złotych z Banku Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank, CEB).  We wrześniu tego roku BGK na preferencyjne kredyty dla m.in. TBS i spółdzielni mieszkaniowych ma do rozdysponowania 1,1 mld zł.
BGK otworzył przedstawicielstwo w Brukseli

temu

Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył w Brukseli swoje pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo. Będzie ono reprezentować bank w kontaktach z instytucjami unijnymi i finansowymi, monitorować procesy legislacyjne oraz współpracować z innymi bankami rozwoju i stowarzyszeniami, obecnymi w Brukseli. Przedstawicielstwo będzie również wspierało zagraniczną ekspansję polskich firm w krajach Beneluxu.
BGK ogłasza nowy nabór wniosków o dofinansowanie z „Kredytu na innowacje technologiczne” PO IR 2014 – 2020

temu

Małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa, które wprowadzają na rynek  innowacyjne produkty lub usługi, już od 8 października będą mogły  aplikować o premię technologiczną. Maksymalna wysokość to aż 6 mln  złotych.
Preferencyjne kredyty i bezzwrotne dotacje na rozwój mieszkalnictwa

temu

Od 1 września br. towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC). W jesiennym naborze do rozdysponowania jest aż 1,1 mld zł. Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje również wnioski o bezzwrotne dotacje w programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego skierowanym m.in. do gmin i spółek gminnych, powiatów i organizacji pożytku publicznego. W puli jest 158 mln zł.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.