Za nami Forum Dialogu Mieszkaniowego

Za nami Forum Dialogu Mieszkaniowego

Opublikowany

Zakończyło się Forum Dialogu Mieszkaniowego, organizowane na Stadionie Narodowym przez Bank Gospodarstwa Krajowego i BGK Nieruchomości. W dyskusjach wzięły udział wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój mieszkalnictwa w Polsce, od firm deweloperskich i wykonawczych, urbanistów, architektów, spółek komunalnych, instytucji finansowych, przedstawicieli trzeciego sektora po samorządy i przedstawicieli rządu. W trakcie forum odbyła się też debata z udziałem członków Rady Mieszkalnictwa przy Prezesie Rady Ministrów
Forum otworzył wicepremier Piotr Gliński, minister kultury. W forum wzięli też udział minister środowiska Henryk Kowalczyk,minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski, a także wiceministrowie Leszek Skiba z Ministerstwa Finansów, Bartosz Marczuk z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Artur Soboń z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Na forum pojawiło się ponad 500. Byli to członkowie organizacji branżowych, deweloperzy, architekci, urbaniści, samorządowcy,przedstawiciele administracji publicznej i władz państwowych. W trakcie forum powstały grupy eksperckie, które będą pełnić funkcje doradcze Rady Mieszkalnictwa przy Prezesie Rady Ministrów.
Zgromadzeni eksperci rozmawiali o dostosowaniu rynku mieszkaniowego do potrzeb różnych grup społecznych, nowych terenach na inwestycje mieszkaniowe, zasobach osobowych w sektorze budowalnym, poprawie estetyki inwestycji mieszkaniowych i zrównoważonym rozwoju miasta. Dużo miejsca poświęcono projektom ustaw, które zostały ostatnio przyjęte przez Radę Ministrów: specustawie mieszkaniowej i „Mieszkaniu na Start”, czyli programie dopłat do czynszu.
Interwencja państwa na rynku mieszkaniowym jest niezbędna – podkreślał Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Wprowadzamy nowe regulacje prawne, które służą nie tylko uproszczeniu i przyspieszeniu procesu budowlanego, ale także wprowadzą nowe standardy inwestycji mieszkaniowych. Chcemy, by ich przyszłym mieszkańcom żyło się lepiej. Mieszkania będą powstawać blisko szkół, przedszkoli, komunikacji publicznej i miejsc rekreacji. To sprawi, że osiedla będą spójne, a to z kolei umożliwi zrównoważony rozwój miast. Realnym wsparciem będzie także finansowa pomoc państwa w pierwszych latach najmu, która wielu rodzinom ułatwi decyzję o samodzielnym mieszkaniu i zabezpieczy w przypadku chwilowych trudności z zapłatą czynszu.
Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka wskazywała na kluczową rolę gmin w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce.
Mieszkania same się nie budują. Wszyscy, którzy pojawili się na forum, mają wpływ na rozwój mieszkalnictwa i ważną rolę do odegrania. Celem Mieszkania Plus nie jest zastąpienie spółdzielni mieszkaniowych czy deweloperów. Rząd daje systemowe rozwiązania, które uzupełniają lukę mieszkaniową. Są to rozwiązania legislacyjne, finansowe, architektoniczno-technologiczne oraz wsparcie merytoryczne – stwierdziła prezes BGK.
Mieszkanie Plus wszystkim podmiotom odpowiedzialnym za rozwój mieszkalnictwa w Polsce daje rozmaite rozwiązania. Są to: rozwiązania finansowe, legislacyjne, technologiczne oraz wsparcie merytoryczne. Dlatego podstawą w relacjach między wszystkimi uczestnikami tego rynku jest i zawsze musi być rozmowa oraz pełne zrozumienie – zrozumienie potrzeb i zrozumienie możliwości. Strona rządowa pokazuje, ile i jakie możliwości mieszczą się w Mieszkaniu Plus, a każdy, kto ten rynek buduje, wybiera to rozwiązanie, które najlepiej odpowiadana na jego potrzeby.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Już kilkadziesiąt mln zł pracuje na modernizację energetyczną budynków i rewitalizację w Wielkopolsce.

temu

Przestrzenie rekreacyjne, zupełnie nowa odsłona regionalnego muzeum i kilkadziesiąt zmodernizowanych energetycznie budynków w Wielkopolsce - na takie m.in. efekty preferencyjnych pożyczek Jessica 2 mogą liczyć Wielkopolanie.
Bank Gospodarstwa Krajowego w TOP10 firm odpowiedzialnych społecznie w Polsce.

temu

Odpowiedzialne prowadzenie biznesu i odpowiedzialne relacje z otoczeniem społecznym, zarządzanie pozytywnym wpływem, również wpływem na środowisko – to niektóre z kategorii docenionych w działaniach Banku Gospodarstwa Krajowego przez kapitułę XII. edycji rankingu CSR. W tym roku BGK znalazł się na pozycji 9. awansując z 40.
BGK w konsorcjum 5 banków zwiększył kredyt dla Grupy Azoty

temu

Konsorcjum banków, w tym BGK, powiększyły Grupie Azoty kredyt, który jest części pakietu długoterminowego finansowania grupy. Obecna umowa zwiększyła kredyt do 3 mld złotych. Udział BGK to 1,05 mld. Podpisanie z konsorcjum banków umów zwiększających kredyt oznacza, że Grupa Azoty finansowo zabezpieczyła program inwestycyjny do 2026 roku.
Bank Gospodarstwa Krajowego zasłużonym dla rozwoju gospodarczego Polski

temu

Podczas uroczystej gali kończącej Horyzonty Bankowości 2018, ogłoszono zwycięzców XXIII rankingu „Największe banki w Polsce Miesięcznika Finansowego BANK”. Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymał nagrodę specjalną: Bank zasłużony dla rozwoju gospodarczego Polski w stulecie odzyskania niepodległości.

BGK w konsorcjum 5 banków zwiększył kredyt dla Grupy Azoty

Konsorcjum banków, w tym BGK, powiększyły Grupie Azoty kredyt, który jest części pakietu długoterminowego finansowania grupy. Obecna umowa zwiększyła kredyt do 3 mld złotych. Udział BGK to 1,05 mld. Podpisanie z konsorcjum banków umów zwiększających kredyt oznacza, że Grupa Azoty finansowo zabezpieczyła program inwestycyjny do 2026 roku.