Bank Gospodarstwa Krajowego wesprze zrównoważony rozwój regionów

Bank Gospodarstwa Krajowego wesprze zrównoważony rozwój regionów

Opublikowany

Od 1 marca oddziały Banku Gospodarstwa Krajowego przekształciły się w Regiony BGK. W nowej roli wzmocnią finansowy ekosystem wsparcia lokalnych przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego. W 16 województwach BGK będzie regionalnym ambasadorem państwowych instytucji rozwoju.

Powstanie Regionów BGK to część strategii banku na lata 2017-2020, który jest kluczową instytucją rozwoju dla realizacji tzw. planu Morawieckiego. Regiony BGK będą centrami kompetencji, w których klienci dowiedzą się o możliwościach wsparcia i rozwiązaniach oferowanych przez państwowe instytucje rozwoju. Każdy przedsiębiorca, zainteresowany uzyskaniem wsparcia dla swojej firmy, otrzyma profesjonalną i przekrojową informację. BGK będzie także blisko współpracował z regionalnymi partnerami – bankami spółdzielczymi, bankami komercyjnymi, lokalnymi izbami gospodarczymi i agencjami rozwoju.
W swoich działaniach Regiony BGK wezmą pod uwagę specyfikę każdego województwa, oferując pomoc i dobór narzędzi finansowania dopasowany do wiodących w tym województwie branż czy sektorów gospodarki.

Nasza nowa rola jest związana z realizacją Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i przełoży się na korzyści dla zrównoważonego rozwoju regionów – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK. - Szesnaście  naszych regionów, przypisanych danemu województwu, stanie się centrami  kompetencji, wymiany doświadczeń i wiedzy o potrzebach rozwojowych  danego obszaru. Zmiana nazwy z Oddziałów na Regiony BGK ma tę  transformację podkreślić – dodaje prezes BGK.

Od 1 marca 2018 r. BGK wycofał ze swoich placówek obsługę gotówkową i przygotował nową strukturę organizacyjną sieci, w której pojawiły się dwie nowe funkcje: dyrektora ds. rozwoju regionu i doradcy ds. instytucji rozwoju.

Oferta instytucji rozwoju doskonale się uzupełnia, dzięki czemu  wspólnie jesteśmy w stanie wesprzeć różne projekty: od małych  przedsiębiorców świadczących usługi czy rozwijających działalność  innowacyjną np. w sektorze IT, poprzez spółki komunalne budujące drogi  czy osiedla mieszkaniowe, po operatorów kolejowych, regionalnych  czempionów eksportu lub ekspansji zagranicznej i przedsiębiorców  realizujących wielomilionowe programy inwestycyjne np. we własne  innowacyjne centra produkcji czy dystrybucji – dodaje Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

Kolejne etapy metamorfozy Regionów BGK obejmują między innymi nową aranżację siedzib, w których tradycyjne sale obsługi zostaną zastąpione miejscami organizacji spotkań. Wszystkie Regiony BGK mają już systemy wideokonferencyjne, tak aby zapewnić klientom szybki dostęp do ekspertów BGK z warszawskiej centrali, specjalizujących się w poszczególnych sektorach. Pracownicy Regionów BGK rozpoczynają również program szkoleniowy, przygotowujący ich do profesjonalnego i kompleksowego udzielania informacji o ofercie instytucji rozwoju. Przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji publicznych w regionach będą mogli uczestniczyć w cyklach spotkań, podczas których poznają kompleksową ofertę wsparcia.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Już kilkadziesiąt mln zł pracuje na modernizację energetyczną budynków i rewitalizację w Wielkopolsce.

temu

Przestrzenie rekreacyjne, zupełnie nowa odsłona regionalnego muzeum i kilkadziesiąt zmodernizowanych energetycznie budynków w Wielkopolsce - na takie m.in. efekty preferencyjnych pożyczek Jessica 2 mogą liczyć Wielkopolanie.
Bank Gospodarstwa Krajowego w TOP10 firm odpowiedzialnych społecznie w Polsce.

temu

Odpowiedzialne prowadzenie biznesu i odpowiedzialne relacje z otoczeniem społecznym, zarządzanie pozytywnym wpływem, również wpływem na środowisko – to niektóre z kategorii docenionych w działaniach Banku Gospodarstwa Krajowego przez kapitułę XII. edycji rankingu CSR. W tym roku BGK znalazł się na pozycji 9. awansując z 40.
BGK w konsorcjum 5 banków zwiększył kredyt dla Grupy Azoty

temu

Konsorcjum banków, w tym BGK, powiększyły Grupie Azoty kredyt, który jest części pakietu długoterminowego finansowania grupy. Obecna umowa zwiększyła kredyt do 3 mld złotych. Udział BGK to 1,05 mld. Podpisanie z konsorcjum banków umów zwiększających kredyt oznacza, że Grupa Azoty finansowo zabezpieczyła program inwestycyjny do 2026 roku.
Za nami Forum Dialogu Mieszkaniowego

temu

Zakończyło się Forum Dialogu Mieszkaniowego, organizowane na Stadionie Narodowym przez Bank Gospodarstwa Krajowego i BGK Nieruchomości. W dyskusjach wzięły udział wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój mieszkalnictwa w Polsce, od firm deweloperskich i wykonawczych, urb

O BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego jest jedyną taką instytucją w Polsce – państwowym bankiem rozwoju. Głównym zadaniem BGK jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków. Dzięki państwowej własności, dużej skali i wyjątkowo stabilnej pozycji ban